Pielęgnacja

Jakich substancji w składzie tuszu do rzęs należy unikać?

Tusz do rzęs jest bardzo popularnym kosmetykiem stosowanym przez kobiety na całym świecie. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to produkt mający długotrwały kontakt z wrażliwymi okolicami oczu. Niezmiernie ważne jest zatem to aby tusz zawierał możliwie dużo składników pochodzenia naturalnego minimalizujących ryzyko podrażnień i ograniczoną ilość sztucznych dodatków. Dlatego właśnie podczas wyboru kosmetyku należy uważnie analizować jego skład pod kątem obecności substancji mogących działać szkodliwie.

Silikon


Tusze do rzęs zawierają w swoim składzie silikon odpowiadający za wygodną aplikację kosmetyku. Należy jednak podczas codziennego demakijażu dokładnie usuwać z powierzchni rzęs preparaty zawierające silikon, ponieważ mogą one zatykać pory i wywoływać trądzik kosmetyczny.

Aluminium


Jest to substancja dodawana do kosmetyków w celu nadania im określonego koloru. Może ona jednak prowadzić do uszkodzenia systemu nerwowego.

Parabeny


Parabeny wykazują właściwości konserwujące, dzięki czemu ograniczają rozwój bakterii. Jednakże z drugiej strony mogą one zaburzać pracę hormonów i sprzyjać rozwojowi nowotworów.

Glikol propylenowy


Glikol propylenowy wykorzystywany w produkcji tuszu do rzęs może wywoływać reakcje alergiczne, w tym świąd w delikatnych okolicach oczu.

Octan retinylu


Octan retinylu stanowi pochodną witaminy A wykazującą działanie mutagenne w stosunku do żywych komórek organizmu. Do innych związków o podobnym działaniu należy między innymi trisodium, disodium i tetrasodium EDTA, czy tocopheryl acetate.

Loreal mascara


Na szczęście na rynku dostępne są tusze o naturalnym składzie lub znikomej zawartości sztucznych dodatków. Tusze do rzęs Loreal zawierają woski pochodzenia roślinnego i oleje nierafinowane o działaniu regeneracyjnym. Tusz do rzęs Loreal (sprawdź tu) posiada w swoim składzie między innymi kojący podrażnienia pantenol czy olejek jojoba o działaniu silnie nawilżającym i odżywczym na drobne włoski rzęs.

Możliwość komentowania Jakich substancji w składzie tuszu do rzęs należy unikać? została wyłączona