olejki do twarzy orientana
Pielęgnacja

Jak dobrać odpowiedni olejek do pielęgnacji twarzy?

Dużo się mówi o konieczności nawadniania skóry, czyli piciu dużej ilości wody i stosowaniu kremów nawilżających. Temat natłuszczania skóry i korzyści, jakie przynosi ten proces jest bardzo często pomijany. Kiedy powinniśmy stosować olejki do twarzy? Jaki olejek należy wybrać uwzględniając swój rodzaj cery? Czy olejki można stosować wyłącznie do cery suchej?

Jakie korzyści przynosi natłuszczanie skóry?

Natłuszczenie skóry powoduje wzmocnienie naturalnej bariery ochronnej skóry. Skóra, która posiada za małą ilość naturalnych lipidów sprawia wrażenie suchej i bardzo wrażliwej. W takim przypadku stosowanie kremów nawilżających przyniesie tylko chwilową ulgę, bowiem powinniśmy skupić się na przyczynie problemu a nie jedynie na widocznych objawach. Stosowanie preparatów natłuszczających sprawia, że zwiększa się również poziom nawilżenia skóry. Jest to zasługa działaniu emoliencyjnemu. To znaczy, że olejek tworzy na powierzchni skóry cienką warstwę, która nie ulega wchłonięciu. Warstwa ta w znaczącym stopniu  ogranicza możliwość parowania wody z powierzchni skóry.

Kiedy powinniśmy stosować olejki?

Olejek sprawdzi się doskonale dla posiadaczy cery suchej, wrażliwej, a nawet atopowej. W takim przypadku olejek może być śmiało stosowany zamiast kremu i na dzień i na noc. Jeżeli natomiast posiadasz cerę mieszaną lub tłustą, również możesz z powodzeniem stosować olejek. W tym przypadku należy jednak wybrać odpowiedni jego rodzaj, tak aby nie wykazywał właściwości komedogennych i nie obciążał skóry. Olej może z powodzeniem zastąpić nie tylko krem, ale również produkt do demakijażu. Kosmetyki kolorowe doskonale rozpuszczają się w tłuszczach.  Kolejna kwestia jaką warto poruszyć to pielęgnacja skóry w okresie zimowym. Kiedy temperatura spada poniżej zera, to nie powinniśmy stosować kremów nawilżających. W tym okresie należy pielęgnować skórę w dzień tłustym kremem lub olejkami. Kremy nawilżające możemy natomiast stosować na noc.

olejek do twarzy

Jak dobrać olejek?

Olejki do twarzy mogą przynieść wiele korzyści pielęgnacyjnych. Jaki jednak warto wybrać, aby dopasować go do indywidualnych potrzeb? Oto kilka przykładów.

Cera sucha, wrażliwa, alergiczna

Jeżeli chcemy włączyć olej do pielęgnacji skóry suchej, alergicznej lub nawet atopowej to warto zdecydować się na proste oleje bazowe, które nie posiadają dodatku substancji zapachowych. Oleje te będą działały emoliencyjnie oraz łagodząco. Zawierają polifenole, NNKT oraz prowitaminę A i E. 

  • olej konopny,
  • olej z wiesiołka,
  • olej z ogórecznika.

Cera tłusta i mieszana

Olejek do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej musi się dobrze wchłaniać i nie obciążać skóry. Olejki te nie posiadają właściwości komedogennych, a wręcz przeciwnie – obkurczają rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. W tym przypadku można zdecydować się na produkt, który będzie stanowił mieszankę olejków oraz substancji zapachowych.

  • olej z czarnuszki,
  • olej z pestek malin,
  • olej z nasion truskawki.

Cera dojrzała

Cera dojrzała często jest cerą suchą, która utraciła zdolność do regeneracji. Utrata jędrności oraz elastyczności i często poszarzały kolor sprawiają, że cera nie wygląda zdrowo. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się oleje, takie jak:

  • olej z róży damasceńskiej,
  • olej z orzechów makadamia,
  • olej Inca Inchi.
Możliwość komentowania Jak dobrać odpowiedni olejek do pielęgnacji twarzy? została wyłączona